Thursday, February 4, 2010

Noore arhitekti preemia sai Martin Aunin (PG 1989)


kodustuudio.ee
NOORE ARHITEKTI PREEMIA VÕITJA ON MARTIN AUNIN.

4. veebruaril 2010, Eesti Arhitektide Liidu üldkogu raames toimuval pidulikul auhinnatseremoonial, kuulutas Eesti Vabariigi president hr Toomas Hendrik Ilves välja noore arhitekti preemia 2009 laureaadi Martin Aunini. Auhinna, reisitšeki 70 000 krooni ulatuses, andsid võitjale üle preemia koostööpartnerid Heldur Meerits ja Tiit Pruuli.
Žürii hinnangul oli tänavune tase nominentide tipus ühtlane ja tugev, kuid preemia võitja Martin Aunin eristus arhitektina oma esileküündinud põlvkonnakaaslastest just isikupärase ja tervikliku käsitlusega, mõjudes oma valminud majade (ja ka ainult projektiks jäänu) põhjal hoopis kogenenumana.

Martin Aunini arhitektuuris paljastub lai skaala mitmesuguseid arhitektuurilisi väljendusviise, mida ühendavad hoolikus ja pühendumine pisiasjadele. Esmane arhitektuurne idee on võimendunud töö käigus, objekti erinevad osad ja tervik on omavahel loogilises seoses, ning töö saab elegantse punkti perfektselt lahendatud detailidega. Ehkki mõned Aunini projektidest ja nägemustest kalduvad kõmulisuse poole, on tema arusaama kokkupuutel tegelikkuse ja igapäevaeluga tulemuseks alati rafineeritud, inimlik ja kosutust pakkuv keskkond, kus isikupärane stiil ei näi esmase kaalutlusena. Žürii hindaski nimelt seda, et üleminekul nägemuselt valminud vormile ja kujundamiselt elluviimisele, muutub Aunini arhitektuur meisterlikumaks ja keerukamaks, nii et valmis ehitis on parem kui esialgne kavand.

Oma osa Martini esiletõstmisel mängis ehk ka praegune situatsioon ehituses ja majanduses üldse. Žürii kaldus puhtale kunstile ja fantaasiarikastele ulmadele eelistama midagi käegakatsutavalt selget ja kaalutletut.

Preemia žüriisse kuulusidsellel aastal arhitektuurikriitik ja Madalmaade arhitektuuriajakirja A10 peatoimetaja Hans Ibelings, EALi arhitektid Emil Urbel ja Vilen Künnapu ning ettevõtjad Heldur Meerits ja Tiit Nurklik, kes tegid oma valiku kümne noore ja andeka arhitekti hulgast. 2009. aasta noore arhitekti preemia kandidaatideks olid Eero Endjärv, Eero Palm, Hanno Grossschmidt, Indrek Näkk, Jaan Tiidemann, Lembik-Kaur Stöör, Martin Aunin, Ott Kadarik, Ralf Lõoke ja Villem Tomiste, kelle töödega saab tutvuda
veebilehel.

Konkurss Noore Arhitekti preemiale 2009 kuulutati välja EALi sünnipäeval, 8. oktoobril 2009.


http://www.arhliit.ee/
Vaata ka: http://www.postimees.ee/?id=220850

No comments: