Friday, July 23, 2010

Jaanika Okk (PG 2003) Draakoni galeriisEsmaspäeval, 26.07.2010 kell 17.00 avatakse Draakoni galeriis JAANIKA OKK´i (1984) isiknäitus „Pedandi triumf? Olemasolu“.
.. sõidutan teda ratastoolis valamu juurde. Ta vaatab end peeglist, kuigi pole oma nägu mitte kunagi peegli ees imetlenud, veelvähem tundnud uhkust oma hammaste või juuste pärast. Hoian tema käsi, et nad saaksid ilusti seebiga kokku ning loputatud. Järgmisena hambad – õigemini, mis nendest järgi on jäänud. Suured tänud hambaloputusvedelikule, mis teeb ta hambapesu tükkmaad lihtsamaks. Järgnevalt tuleb näopuhastamine niiske salfrätikuga. Sellele järgneb näo ja käte kreemitamine....
Lamamisest sinised jalad, mähkmed, pudrujääkide ja keefiriniredega särk, ühest suupoolest väljatilkuv ila, väsinud silmad ja värvist välja kasvanud juuksed.
Üritan leida ühist keelt inimvarega. Üheltpoolt on see ääretult lihtne, sest kõik emotsioonid väljenduvad näoilmes, teiseltpoolt on täiesti võimatu teha kindlaks, milline jutt on talle arusaadav, milline mitte. Kui meeldib, siis naeratab, kui ei, siis ei hoia ta end käe- või jalalöökidega tagasi. Väga lihtne: hea-halb, ilus-kole, ei-jah. Keeran oma aju must-valgele režiimile, kui lähen tema juurde. Kord olen arst või med-õde kord sanitar või massöör võibolla mõnikord ka lapselaps. Trotsides hoolitsust ja järelvaatust, on meie rollid vahetunud. Nägu on tuttav – tunnen temas ära oma vanaema.
Väline kest on vanaemaga äravahetamiseni sarnane. Selle kesta all peitub kahjuks aga hoopis teine inimene, keda ma tunnen väga vähe ning sõbruneda temaga on keeruline.

Jaanika Okk
Juuli 2010

Suured tänud Mari Prekupile ja Georgile
Näitus jääb avatuks kuni 07. augustini 2010
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

No comments: